Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak rozpocząć naukę programowania?

Jak rozpocząć naukę programowania?

Nauka programowania. Co to jest?

Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne i czym naprawdę jest nauka programowania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ma to związek z powszechną cyfryzacją, że wpływa na dzisiejsze szczególnie najmłodsze pokolenia oraz że jest na to swego rodzaju moda. Jednak, gdy przychodzi odpowiedzieć na pytanie, czym jest nauka programowania okazuje się, że wielu z nas nie potrafi jednoznacznie na nie odpowiedzieć.

Nauka programowania (dla dzieci, ale i dla dorosłych), to przede wszystkim umiejętność swoistego porozumiewania się z komputerem i innymi cyfrowymi nowościami. Jednak co znaczy, że musimy się z nim porozumiewać?

Motywacja do nauki programowania

Po pierwsze coraz częściej technologia wymaga od nas czegoś więcej niż wduszenia przycisku on/off. Musimy skonfigurować sprzęt RTV, telefony, nauczyć się obsługiwać nowoczesne systemy i sprzęt AGD. Dla wielu osób, głównie starszych umiejętność obsługi technologicznych rozwiązań jest już ponad ich siły. Tymczasem małe dzieci często nie wiadomo skąd nabierają umiejętności, takich, jakie jeszcze kilka dekad temu wymagały nauki, skupienia się, ewentualnie pomocy specjalisty.

Po drugie, cały nasz świat zaczyna powoli kroczyć w stronę cyfrowych możliwości. Różnego rodzaju systemy, używane przez nas na co dzień, takie, jak choć bankowość, informacje czy nawet światła na skrzyżowaniu obsługiwane są poprzez odpowiednie programy i aplikację. Musimy zrozumieć, że nie jest to nic złego, wręcz przeciwnie. Cyfryzacja świata to coś, co pozwala nam, społeczeństwu ruszyć dalej i odkrywać kolejne rzeczy, dzięki ułatwieniu wykonywania pracy przez urządzenia.

Podsumować możemy to tym, że nauka cyfrowej śmiałości, umiejętności obsługi, ale i tworzenia nowoczesnych rozwiązań, programów, aplikacji czy rozrywki, nie jest „fanaberią” tylko kolejnym stopniem w poukładanym rozwoju świata. My jako dorośli, musimy zadbać o toby by każde kolejne pokolenie miało coraz większe możliwości. Możemy im pomóc poprzez popychanie dzieci w kierunku nauki kodowania od najmłodszych lat.

Nauka programowania – co na początek?

W zależności od tego, o jakie grupie wiekowej słuchaczy mówimy, warto jest rozważyć różne opcje. Dla dzieciaków, które dopiero rozpoczynają swoja edukacyjną drogę, najlepiej jest postawić na stacjonarne warsztaty programowania dla dzieci (Płock to też nasza szkoła). Podczas tego typu zajęć dzieci rozwijają się na wiele sposobów.

Dla nieco starszych dzieci i nastolatków, zarówno opcja stacjonarnych kursów, jak i kursów online może być dobrą odpowiedzią. Wybierając jednak kurs online, pamiętajmy żeby wybrać mądrze, najlepiej w formie webinarów na żywo oraz o tym, że nauka w domu wymaga od dziecka nieco dojrzałości, skupienia i samozaparcia. W związku z czym opcja ta nie nada się dla każdego.

Ostatnia, najmniej polecana na początek możliwość to samodzielna nauka w domu. W sieci odnajdziemy wiele materiałów pozwalających na wejście w świat programowania. Dlaczego jednak najmniej ją polecamy? Sprawdza się ona dobrze jako dodatkowy materiał, pomoc przy zrozumieniu bardziej zawiłych aspektów, czy przypomnienie sobie wcześniejszych umiejętności. Niestety zaczynając naukę programowania, można bez pomocy mentorskiej zacząć od złych nawyków lub nawet nieodpowiednich podstaw, co może rzutować na dalszy rozwój w tym kierunku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *